Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, stanie się drugim po chorobach układu krążenia największym problemem zdrowotnym na świecie. Mimo, że istnieją skuteczne metody leczenia depresji, to korzysta z nich mniej niż 50%, a w niektórych państwach mniej niż 10% chorych. Najgroźniejszym objawem depresji są myśli samobójcze. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja może być przyczyną aż 800 000 samobójstw rocznie.

Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny.

➦ Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób.

➦ Depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym.

➦ Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów. Jest źródłem cierpienia dla osób jej doświadczających.

➦ Depresja nie pozwala normalnie pracować, uczyć się, jeść, spać.

➦ Znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia, takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Pojawia się uczucie bezsilności, bezradności, unikamy spotkań ze znajomymi, towarzyszy nam ciągłe uczucie zmęczenia.

Więcej informacji znajduje się na stronie https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/depresja-wiecej-niz-smutek-sroda-z-profilaktyka-w-ow-nfz,590.html

PDFUlotka - DEPRESJA 22.02.2023.ppt.pdf (540,13KB)

depresja.jpeg

 

Kategorie strony: Pozostałe