Nowy rok szkolny rozpoczęty

Plecak na plecach, uśmiech na twarzy, a w uszach znajomy dźwięk dzwonka. Właśnie zakończyły się wakacje, a to oznacza, że przed dziećmi i młodzieżą kolejny rok szkolny. Dla uczniów oraz kadry nauczycielskiej w Kórnicy i ZSP nr 4 w Otmęcie będzie on z pewnością wyjątkowy. Obie szkoły przeszły gruntowne remonty, które polegały na termomodernizacji budynków. Ocieplone, z nowymi oknami i nowoczesnym systemem grzewczym, nową, kolorową elewacją i ekologicznymi dodatkami, takimi jak budki dla jerzyków w Kórnicy czy zielona ściana na otmęckiej podstawówce. Prace w Kórnicy kosztowały 2 693 540 zł, a w PSP nr 4 prawie 4 000 000 zł. Do obu zadań udało się pozyskać dofinansowanie w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego w wysokości 2 259 388 zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu gminy Krapkowice. 

- Cieszę się, że udało się przeprowadzić te inwestycje, które są kluczowe dla bezpiecznego rozwoju młodzieży. Prace zakończą się w terminach, wszystko co zostało zaplanowane udało się wykonać. Wiemy, że nadchodzący sezon grzewczy może być trudny, dlatego liczę, że przeprowadzone zmiany mocno wpłyną na wysokość rachunków. – mówi Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura.

 

Burmistrz na rozpoczęciu roku w kórnickiej podstawówce podkreślał, jak ważne jest utrzymanie jednostek oświatowych na wysokim poziomie materialnym, ale w tych placówkach liczy się przede wszystkim  poziom edukacji. – Dzięki naszym staraniom udało się utrzymać naukę języka mniejszości w liczbie trzech godzin tygodniowo. Nie wyobrażałem sobie, aby „podpisany” z rodzicami kontrakt, który mówił o ośmiu latach nauki w takim zakresie języka niemieckiego nagle przestał obowiązywać. – Kontynuował włodarz. Od Rady Rodziców otrzymał podziękowanie za wsparcie, na jakie mogła liczyć ich jednostka. – Tu w Kórnicy byliśmy świadkami wzorowej współpracy między rodzicami, miejscowością, a urzędem gminy. To Wy wyszliście z inicjatywą ułożenia nowej kostki przed budynkiem szkoły oraz nowych chodników. Na Wasz apel odpowiedź mogła być tylko jedna, więc wyposażyliśmy Was w materiał, a resztą zajęliście się Wy, mieszkańcy Kórnicy.- Na koniec uroczystości Burmistrz Krapkowic wręczył 34 laptopy dla dzieci z terenów popegeerowskich. Laptopy zostały sfinansowane z programu wsparcia gmin, w których funkcjonowały PGR-y.

W PSP nr 4 również uroczyście przywitano uczniów w nowym roku szkolny. Pierwszoklasiści odebrali tyty, a starsi uczniowie mogli obejrzeć nowe oblicze swojej szkoły. Odbyły się występy artystyczne, a dyrektorka szkoły Krystyna Chudala pogratulowała nowych stopni awansów zawodowych dla kilku nauczycieli.

 

Przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego Burmistrz Andrzej Kasiura odwiedził również Przedszkole Publiczne nr 2 w Krapkowicach, gdzie na kolejny rok powierzono pełnienie obowiązków dyrektora placówki Pani Klaudii Pierzkale. - Życzę całej kadrze dobrej atmosfery, i wielu sukcesów. Wierzę, że jednostka jest w dobrych rękach i jej rozwój będzie kontynuowany. – Zakończył włodarz. Podczas wizyty obejrzał również wyniki prac remontowych jakimi objęte zostały przedszkolne łazienki.