Kolejny Piknik Odrzański za nami - galeria zdjęć

Tegoroczna Noc Kupały i III Piknik Odrzański obfitowały w wiele atrakcji. Poza sztandarową już imprezą – wyścigów „smoczych łodzi” równolegle odbyło się wiele innych wydarzeń, które również zgromadziły przy ujściu Osobłogi setki ludzi.

Zacznijmy jednak od początku. Zorganizowana przez Krapkowicki Dom Kultury impreza pn. Noc Kupały była inspiracją dla członków Stowarzyszenia Port Jachtowy Krapkowice, którzy postanowili włączyć się w to wydarzenie. Zorganizowano barwny korowód, który przeszedł spod Zamkowego Młyna na parking, a później nad rzekę, po to aby tradycyjnie puścić wianki na wodzie . Dla podkreślenia starosłowiańskich zwyczajów, wszyscy członkowie przebrali się w stroje z dawnych epok. Do zabawy włączono również włodarzy miasta. Korowód uświetnili liczni muzycy z Krapkowic i okolic, grupa bębniarska oraz Zespół Pieśni i Tańca Komes z Kędzierzyna-Koźla.

Kiedy korowód dotarł nad rzekę, jego uczestnicy udali się do łodzi zacumowanych w krapkowickiej marinie, aby wspólnie wypłynąć na Odrę i wypuścić kolorowe wianki. Jako „pływającą widownię” wykorzystano także statek „Rusałka” z którego mieszkańcy  mogli całe widowisko podziwiać z bliska. Statek pełnił także funkcję sceny, z której specjalnie przygotowany z tej okazji repertuar zaprezentował gościnnie Leszek Wiklak. Zwieńczeniem wieczornej imprezy „Nocy Kupały” tego dnia były koncerty zespołów „Folkolor” i „Szela”.

Kolejne dni – sobota i niedziela były już całkowicie związane z wodą - pod tytułem III Krapkowicki Piknik Odrzański. Należy tutaj w szczególności podkreślić zaangażowanie Stowarzyszenia PJK za szereg inicjatyw, które w tych dniach miały miejsce. Po raz pierwszy zorganizowano rejsy dla dzieci niepełnosprawnych oraz ich pełnosprawnych koleżanek i kolegów z przedszkoli i szkół z oddziałami integracyjnymi.  
Mottem przewodnim było hasło – „wyprawa po skarb pirata”. To właśnie w rolę piratów wcielili się poprzebierani członkowie stowarzyszenia PJK śpiewając z dziećmi szanty, przeprowadzając różnego typu zabawy oraz zajęcia plastyczne i ruchowe. Sponsorem trzech rejsów integracyjnych dla dzieci był Burmistrz Krapkowic – Andrzej Kasiura.
Czwarty rejs dla dorosłych podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowego Domu Samopomocy zorganizowało samodzielnie Stowarzyszenie. Tutaj żeglarską inicjatywą wykazali się wszyscy uczestnicy rejsu przebierając się za piratów i marynarzy. Na pokładzie „Rusałki” odśpiewano szanty
i rozegrano konkursy sprawnościowe.

Niedzielne popołudnie upłynęło w duchu sportowej rywalizacji na wodzie. Wyścigi smoczych łodzi oraz I Regaty o Puchar Burmistrza Krapkowic dostarczyły kibicom i uczestnikom wielu wrażeń.  W zawodach mógł wziąć udział każdy. Ostatecznie Puchar Burmistrza zdobyli Orłowski Jan i Kaźmierczak Adam, natomiast II miejsce zajęli Kulpa Emilia i Kulpa Michał, a na III miejscu uplasowali się Kasiura Grzegorz i Jochymski Tomasz. Liderem Wyścigów Łodzi Smoczych po raz kolejny została osada Garage Gym, która otrzymała Puchar Komandora Portu.  W przerwie pomiędzy wyścigami Smoczych Łodzi i Regatami Canoe pokaz na wodzie dali złoci i brązowi medaliści uniwersjady w kajakarstwie Grzegorz Błęka i Świerc Patrick, który przyjechał do Krapkowic na zaproszenie Stowarzyszenia PJK.

Dodatkowym humorystycznym akcentem dla dzieci były kabaretowe występy aktorów o tematyce pirackiej zorganizowane przez Krapkowicki Dom Kultury. Początkowo zaplanowane tylko na sobotę, cieszyły się tak wielkim powodzeniem, że postanowiono powtórzyć je w niedzielę. Aktorzy wzięli udział   także w rejsach integracyjnych , o których wspomnieliśmy wcześniej.

Nad bezpieczeństwem na wodzie tegorocznego III Pikniku Odrzańskiego czuwali ratownicy WOPR z Opola oraz  druhowie OSP z Kórnicy. Odrobinę swoich umiejętności mieli bowiem okazję zaprezentować, holując drużynę Garage Gym wraz z łodzią do portu, która w euforii wygranej zaliczyła wywrotkę do wody.

W imieniu organizatorów – Gminy Krapkowice, Krapkowickiego Domu Kultury oraz Stowarzyszenia Port Jachtowy Krapkowice, sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym społecznie wolontariuszom, muzykom oraz animatorom  składamy serdeczne podziękowania.

UMiG w  Krapkowicach