• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Upamiętnienie tragedii

To była największa katastrofa komunikacyjna w historii ziemi krapkowickiej. Jest piątek 16 marca 1951 roku około godziny 14.30. Mostu tu nie ma, pływa łódź, która służy za prom. Grupa pracowników Otmętu wraca do domu. Jest z pewnością chłodniej niż dziś, pracownicy mają na sobie grube ubrania. Wszystkim się spieszy, chcą szybko przedostać się na drugą stronę Odry. W domu czekają dzieci. Prawdopodobnie na pokład wsiada znacznie więcej osób, niż jest miejsc. Łódź jest już w połowie, nagle przechyla się i nabiera wody. Ginie 17 osób. Tragicznie zmarłych pochowano po cichu, w gronie rodziny, milczała także ówczesna prasa. „Ale my pamiętamy o nich dziś, 71 lat po tych tragicznych wydarzeniach. Z tego miejsca chciałbym podziękować inicjatorce upamiętnienia tego wydarzenia, radnej Marii Karweckiej oraz Szymonowi Kliszewskiemu, który przypomniał o tej katastrofie” mówił burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura podczas odsłaniania tablicy pamiątkowej.  

Tablica pamiątkowa zamontowana została na zrewitalizowanym moście od strony Otmętu. Przypomnijmy, w latach 1946 – 1963 nieopodal tego mostu funkcjonowała przeprawa promowa, uruchomiona zastępczo w miejsce zniszczonego podczas wojny mostu.

 

 

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).