Pomagamy, jak potrafimy

Transport darów

W niedzielę rano zapakowane darami busy wyruszyły w stronę wschodniej granicy Polski - na przejście graniczne w Medyce. Środki higieny osobistej, środki czystości, materace i śpiwory oraz żywność. Do tego apteczki, gaśnice, baterie, świeczki oraz ubrania dla obrony cywilnej. To wszystko, aby wesprzeć pomoc humanitarną w samym Rohatyniu, do którego docierają uciekinierzy z terenów Ukrainy objętych walkami zbrojnymi. W skład krapkowickiego konwoju weszli: krapkowicki radny Józef Brzozowski i Jarosław Żak, którzy już kolejny raz odbyli podróż na granicę z darami, Arkadiusz Jazłowiecki, pracownik krapkowickiego magistratu, który zorganizował dary w ramach działalności w Krapkowickiej Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej. Pozostałe dwa samochody  zostały zorganizowane przez pracowników urzędu, a prowadzili je burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura, pracownicy UMiG: Tomasz Ślęzak, Franciszek Glombica, Damian Górski oraz radny Jarosław Waligóra, pracownik OPS Krapkowice.

Konwój po przejechaniu polskiej granicy spotkał z przedstawicielką Rohatynia Marią Marunchak. Był to jedyny moment, w którym można było osobiście przekazać słowa wsparcia i deklaracji dalszej pomocy, która jest tak niezbędna tam na miejscu. Słów podziękowań Marii Matynchyk za przywiezione dary nie było końca. Do Krapkowic konwój wrócił bezpiecznie późnym niedzielnym wieczorem. Kolejny taki transport planowany jest w przeciągu kilku najbliższych tygodni.

IMG_20220313_124037.jpeg

50  miejsc noclegowych w Hali

Równolegle do przejazdu konwoju, w Krapkowicach trwała akcja wyposażania Hali Widowiskowo-Sportowej w Otmęcie w miejsce, gdzie osoby przejeżdżające przez nasz region i udające się w dalszą podróż mogą odpocząć, przenocować i zjeść ciepły posiłek. W niedzielne popołudnie druhowie i druhny z OSP Steblów, Żywocice, Żużela oraz Dąbrówka Górna przy wsparciu pracowników Urzędu Miasta i Gminy oraz krapkowickiej spółki WiK, rozpoczęli zabezpieczanie parkietu oraz rozstawianie łóżek polowych. Te pochodziły z wojewódzkiego magazynu zarządzania kryzysowego i na wniosek Wojewody Opolskiego rozpoczęto przeorganizowanie Hali. 50 łóżek, kącik zabaw dla najmłodszych, wieszaki na ubrania oraz stoły do spożywania posiłków stanęły na parkiecie obiektu. Te skromne, jednak bezpieczne miejsce zapewni sen i chwilę wytchnienia dla osób, które zostawiły za sobą całe dotychczasowe życie. – Nie liczymy tu na wdzięczność, czy podziękowanie, robimy to, co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji. Mam nadzieję, że warunki, jakie przygotowaliśmy będą wystarczające na tyle, że dadzą uciekinierom choć chwile odpoczynku i wytchnienia - mówi burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura.

Przypominamy, że wciąż trwa zbiórka darów dla uchodźców, która odbywa się we wspomnianej wyżej Hali w Otmęcie. Zbiórka trwa w godzinach:

poniedziałek – piątek 16:00 – 18:00

sobota – niedziela 10:00 – 12:00

W tych samych godzina, uchodźcy przebywający na terenie gminy Krapkowice mogę pobierać odzież, środki czystości oraz żywność. Pamiętajmy, że to dopiero początek pomocy, która może być niezbędna przez kolejne tygodnie.

IMG_20220313_152430_edit_2785152101247411.jpeg

Zajęcia szkolne dla dzieci z Ukrainy

Pierwsze dzieci z Ukrainy już uczęszczają do gminnych szkół i przedszkoli w Kórnicy, Dąbrówce Górnej oraz w Rogowie Opolskim. Te dzieci dołączyły do istniejących już w szkołach oddziałów.  Do większości pozostałych placówek w gminie rodzice złożyli już także wnioski o przyjęcie swoich pociech.

W Publicznej Sportowej Szkole Podstawowej nr 5 powstaje oddział przygotowawczy, czyli szkolny oddział dla osób niebędących obywatelami polskimi i nieznających języka polskiego lub znających go w stopniu niewystarczającym do kontynuowania nauki. Dotyczy to również uczniów, którzy wykazują zaburzenia w komunikacji oraz trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, co wymaga dostosowania procesu i organizacji kształcenia do ich potrzeb i możliwości edukacyjnych. W szczególności poprzez odpowiednią organizację zajęć dydaktycznych oraz naukę języka polskiego. Dla tego oddziału jest już także dedykowany nauczyciel z biegłą znajomością języków polskiego i ukraińskiego. 

IMG_20220313_123631.jpeg