• PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

10 lecie w Uni Europejskiej w ZSS nr 1

Już od lutego Zespół Szkół Sportowych nr 1 w Krapkowicach przygotowywał się do obchodów dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Pomysł nawiązywał do festynu sprzed lat związanego z przygotowaniami do wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym roku jak i wówczas pomysłodawcą imprezy jest Pani Gabriela Korzeniewska, wieloletnia nauczycielka chemii w naszej szkole. Przez trzy miesiące uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum realizowali różne zadania – albumy o państwach członkowskich, prace plastyczne pokazujące osiągnięcia Polskich w różnych dziedzinach w ciągu ostatnich dziesięciu lat, piosenki w językach krajów członkowskich –  które swój finał i podsumowanie miały 30 maja 2014 r.

Tego dnia najmłodsi -  klasy 1-3 -  przedstawiły bogactwo kulturalne, przyrodnicze i gospodarcze naszej ojczyzny. Można było podziwiać i spróbować tradycyjnych potraw, zobaczyć elementy kultury ludowej, w tym stroje i tańce. Oczywiście maluchom pomagały panie nauczycielki i ich rodzice. Starsze klasy szkoły podstawowej i uczniowie gimnazjum samodzielnie, ale pod opieką nauczycieli skupili się na przygotowaniu jak najpełniejszej informacji o historii, kulturze, gospodarce i specyfice pozostałych członków Unii Europejskiej, w formie plakatów, albumów, zdjęć, folderów, ulotek, widokówek itp.

Na stoiskach wystawionych na korytarzach oglądaliśmy barwy narodowe, tradycyjne potrawy (sery francuskie, białą kiełbasę, sałatkę grecką i ziemniaczaną, bagietki, panna cota, leczo, chłodnik litewski). Pojawił się również francuski przysmak – ślimaki. Nie cała komisja oceniająca stoiska wykazała się odwagą  - jedynie Pani Dyrektor i Pani Karwecka z odwagą sięgnęli i spróbowały tego specjału przy podziwie pozostałych członków komisji.

W tym dniu odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, turniej gier i zabaw sportowych miedzy reprezentacjami państw oraz festiwal piosenki krajów unijnych. Można powiedzieć, że wszystkie prace przyniosły podwójną radość i satysfakcję – dla zaangażowanych   przygotowania i dla widzów. Przez kilka godzin trwania Festynu Przyjaźni wszyscy uczestnicy poprzez zabawę poznali różne ciekawostki związane z 28 krajami członkowskimi. Dla klas gimnazjalnych była to forma realizacji projektu edukacyjnego.  Takie spotkanie z Unią Europejską niewątpliwie przybliżyło wszystkim uczestnikom wiedzę o niej i było  dosłownie „bardzo smaczne”.

DSCN9203.jpeg DSCN9216.jpeg

×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail Newsletter wysyłany przez Gminę Krapkowice z siedzibą przy ul. 3 Maja 17, 47-303 Krapkowice. Oświadczam, że Zostałem poinformowany, że zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie. Zostałam poinformowany, że mam prawo wglądu, poprawiania oraz żądania usunięcia moich danych osobowych w dowolnej chwili (polityka prywatności).