Akcja zima

Zima w tym roku pokazała, że śnieg to nie zawsze tylko powód do zabawy. Ostatnie takie opady miały miejsce kilka lat temu. W wielu miejscach naszego regionu i kraju obfite opady spowodowały utrudnienia w ruchu ulicznym jak i pieszym, co często jest równoznaczne z opiniami, jakoby odpowiedzialne za utrzymanie przejezdności służby nie dawały sobie z tym rady. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki przegląd tego czym, jak i kiedy nasze, gminne służby drogowe walczą z tegoroczną zimą.

Zgodnie z podpisaną przez Burmistrza Krapkowic umową, za odśnieżanie dróg gminnych na terenie Gminy Krapkowice odpowiedzialna jest Spółka Wodociągi i Kanalizacja. Gotowość krapkowickich służb do odśnieżania jest całodobowa. Mieliśmy tego przykład w ostatni poniedziałek, kiedy pierwsze wozy wyjechały na zasypywane śniegiem ulice już o 3 rano. Dzięki takiej reakcji, większość z dróg naszego miasta, była przejezdna o poranku. Podobnie było na terenach wiejskich. W międzyczasie grupa pracowników już zajmowała się odśnieżaniem chodników. Niestety ciągłe opady nie ułatwiały zadania.

Musimy jednak pamiętać, że mimo sprzętu, technologii, dobrych chęci i zaangażowania z naturą ciężko wygrać. Silne opady w ostatnich dniach pokazują, że mimo dobrego przygotowania, służby drogowe mają swoje priorytety i nie są w stanie zjawić się z pomocą na każdej ulicy od razu. Dlatego pamiętajmy o rozwadze i wyrozumiałości dla tych, którzy starają zapewnić nam bezpieczeństwo na drogach.

Do dyspozycji służby drogowe w Krapkowicach posiadają:

  • Ciągniki Zetor Fortera i Zetor Major wyposażone opcjonalnie w spryskiwacz solanki lub rozsypywacz mieszanki piasek-sól, oraz pług z lemieszem łamanym do śniegu
  • Odśnieżarko-posypywarka  do chodników  Hako
  • Mini ciągnik do odśnieżania chodników Bulldog

Maszyny wynajęte:

  • 4ciężarówki 25t wyposażone w pługi oraz posypywarko skrapiarki
  • Traktor ciężki Fendt  wyposażony w pług do śniegu
  • Traktor Zetor Fortera wyposażony w pług do śniegu

 

Do likwidacji śliskości podczas dużych opadów i temperatur pow. -8 oC na naszych drogach używana jest mieszanka piasek-sól. Przy niewielkich i średnich opadach stosuje się sól drogową, a przy opadach małych i gołoledziach roztworu solanki. To najszybszy sposób przeciwdziałaniu gołoledzi, stąd często wykonuje się ten zabieg jeszcze przed opadami marznącego deszczu. To zatem odpowiedź, na pojawiające się ostatnio w mediach społecznościowych pytania o takie zabiegi.

Taktyka stosowania wyżej wymienionych urządzeń i technologii jest taka, aby w pierwszej kolejności usunąć śnieg i śliskość z głównych taktów komunikacyjnych, tak by utrzymać je przejezdne. Pozostałe drogi odśnieżane są pod koniec wystąpienia opadu lub w momencie groźby zahamowania komunikacji. 

Przypomnijmy o paru ważnych rzeczach dotyczących odśnieżania:

- służby gminne odpowiadają wyłącznie za drogi gminne, co wyłącza niektóre trasy główne (drogi krajowe i wojewódzkie np. ulice: Prudnicka, 1 Maja, Ks. Koziołka, Opolska)

- chodniki przy prywatnych posesjach zgodnie z prawem powinny być odśnieżane przez właścicieli posesji.