Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Karta Dużej Rodziny
przycisk.jpeg

Opolska Karta Rodziny
mini.jpeg

www.jpeg

polecane buton.png

ePUAP_logo_uproszcz.jpeg

krapkowicki bieg uliczny.jpeg

krapk_new_link_ppk.gif

gpb2009.jpeg

krapk_new_link_gfp.gif

logo_Kraina_Sw_Anny.gif

krapk_new_link_zpp.gif

krapk_startup.jpeg

krapk_new_link_zdrowie.jpeg

krapk_kl_doskonalenie.jpeg

krapk_viribus.jpeg

baner mały.jpeg

Kryta pływalnia w Krapkowicach.jpeg

baner-sss-03.jpeg

Uniwersytet III wieku.jpeg

logokso www.jpeg


Media lokalne:

krapko_ban.jpeg

Tygodnik krapkowicki.jpeg

nowiny logo.jpeg

nto.jpeg

tvp opole.jpeg

radio_vanessa.jpeg

A1.jpeg

WYBIERZ JĘZYK PL EN DE CZ UA
NEWSLETTER

Kościół św. Mikołaja w Krapkowicach

 

Kościół św. Mikołaja_fot.Misiak

  Kościół św. Mikołaja w Krapkowicach_fot.Misiak

Kościół św. Mikołaja_2.jpeg

Kościół św. Mikołaja_3.jpeg

Kościół św. Mikołaja.jpeg

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja w Krapkowicach należy do ważnych historycznie świątyń w regionie. Już w średniowieczu istniał kościół i parafia, o czym wspomina spis dziesięcin z 1330 roku. Obecna budowla kościelna powstała w końcu XIV wieku -  i mimo gruntownej przebudowany zachowała wiele elementów gotyckiej architektury. Należą  do nich sklepienia żebrowe w prezbiterium, a także skarpy gotyckie na zewnątrz oraz rzeźbiarskie elementy w fasadzie, przedstawiające ludzkie twarze. Są to unikatowe w skali regionu przykłady średniowiecznej rzeźby architektonicznej.  

W 1400 roku, za sprawą wójta Temchina,  kościół powiększono o kaplicę różańcową, a w 1425 roku o kaplicę św. Anny. W latach 1534-1626 świątynia przeszła w ręce protestantów. Stało się tak na wskutek wygaśnięcia linii książęcej Piastów, kiedy miasto zostało oddane w zastaw Margrafowi Georgowi von Jägerdorf, zagorzałemu zwolennikowi protestantyzmu, który dobudował drugą nawę. W związku ze wzrostem ludności w parafii Krapkowice, w XVI wieku powstała konieczność powiększenia kościoła. Wtedy rozbudowano prezbiterium, a od strony południowej dobudowano trzecią nawę wraz z chórem.

W roku 1722 wybuchł w mieście wielki pożar, który zniszczył miasto i kościół. Jednak dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks.Franciszka Majora został on wiernie odtworzony. Fundatorem przebudowy był właściciel miasta rycerz Hans von Redern. Od północy do kościoła przylega niewielka kruchta, od zachodu kwadratowa wieża z cylindryczną wieżyczką schodową. W prezbiterium oraz nawie głównej i północnej bocznej zachowało się kamienne sklepienie krzyżowo – żebrowe datowane na koniec XIV wieku.

Wewnątrz można zobaczyć wiele cennych obrazów i przedmiotów sztuki sakralnej z XVIII wieku. W kościele znajdują się: kamienna chrzcielnica z I połowy XVI wieku, barokowo-klasycystyczna ambona, monstrancja z 1744 roku z dekoracją trybowaną, Trójcą Świętą, i baldachimem w glorii z cechą miejską Głogówka; regencyjny kielich z 1740 roku o bogatej dekoracji trybowej z medalionami ewangelistów na czarze i św. Mikołaja, Jana Nepomucena i Piotra na stopie; patena; kadzielnica i łódka na kadzidło oraz  obrazy: Ostatniej Wieczerzy, św. Anny nauczającej Maryję oraz obraz Matki Boskiej objawiającej się św. Janowi Nepomucenowi.

Są tam również płyty nagrobne Redernów. Na uwagę  zasługuje antepedium - dolna zasłona ołtarza bocznego, przekształcona z nagrobka Hansa von Redern z płaskorzeźbionymi herbami. Dwa fragmenty tego nagrobka - z aniołami trzymającymi tablice, umieszczone są w ścianie nawy południowej. W ścianę kaplicy różańcowej wmurowane zostały natomiast płyty nagrobne Anny Logau von Redern, Hansa von Redern i młodej niewiasty.

Zapraszamy na wirtualny spacer po mieście: nawa główna kościoła»

 

Źródło: Historia miasta Krapkowice na Górnym Śląsku - dr Johannes Chrząszcz; Parafia Chrapkowice. Monografia historyczna – Ludwik Musioł; Rowerem po Ziemi Krapkowickiej – Zespół Szkół Zawodowych im. Piastów Opolskich w Krapkowicach;  Skarby Ziemi Krapkowickiej - Marek Sikorski; oraz inne materiały i opracowania UMiG Krapkowice