Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -

Karta Dużej Rodziny
przycisk.jpeg

Opolska Karta Rodziny
mini.jpeg

www.jpeg

polecane buton.png

ePUAP_logo_uproszcz.jpeg

krapkowicki bieg uliczny.jpeg

krapk_new_link_ppk.gif

gpb2009.jpeg

krapk_new_link_gfp.gif

logo_Kraina_Sw_Anny.gif

krapk_new_link_zpp.gif

krapk_startup.jpeg

krapk_new_link_zdrowie.jpeg

krapk_kl_doskonalenie.jpeg

krapk_viribus.jpeg

baner mały.jpeg

Kryta pływalnia w Krapkowicach.jpeg

baner-sss-03.jpeg

Uniwersytet III wieku.jpeg

logokso www.jpeg


Media lokalne:

krapko_ban.jpeg

Tygodnik krapkowicki.jpeg

nowiny logo.jpeg

nto.jpeg

tvp opole.jpeg

radio_vanessa.jpeg

A1.jpeg

WYBIERZ JĘZYK PL EN DE CZ UA
NEWSLETTER

Rogów Opolski - czytaj więcej

Rogów Opolski
Nazwę Rogowa Opolskiego wywodzi się od słowa "róg", które ma nawiązywać do łuku utworzonego przez płynącą w pobliżu Odrę. Po raz pierwszy Rogów Opolski został wzmiankowany, jako "Rogow" w 1305 roku jako jedna z wsi czynszowych biskupstwa wrocławskiego.

Teren Rogowa był zamieszkały już dużo wcześniej. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne, podczas których znaleziono kawałki naczyń glinianych pochodzących z pierwszych wieków naszej ery. Ciekawym znaleziskiem był również miecz żelazny o długości 95 cm, pochodzący z XI wieku. W czasach piastowskich Rogów miał być siedzibą Templariuszy, chociaż nie ma dokumentów wyraźnie to potwierdzających. Templariusze mieli zbudować tutaj zamek wodny. Z tego zamku miały prowadzić podziemne ganki do zamków w Otmęcie i Krapkowicach oraz do strażnicy nad Odrą /Tempelberg/ w Obrowcu.

Kościół w Rogowie Op. W 1335 roku po raz pierwszy odnotowano istnienie w Rogowie murowanego kościoła parafialnego. Parafia ta należała wtedy do dekanatu w Głogówku. Kościół w okresie wojny trzydziestoletniej był w rękach protestantów. Później przez długi okres Rogów należał do innych parafii (Prószków, Zimnice Wielkie). Samodzielna parafia w Rogowie została ponownie erygowana dopiero w 1926 roku. Najstarsza część budowli kościelnej pochodzi z około 1300 roku, zaś wieża z końca XVI wieku. W kościele znajduje się kamienna romańska chrzcielnica z napisem "Vas devodti baptismi" z połowy XII wieku. Do parafii w Rogowie Opolskim należą także Gwoździce i Posiłek.

Rogów Opolski W 1765 roku właścicielem zamku został Karol Wilhelm von Haugwitz. Haugwitzowie przebudowali i rozbudowali zamek, co podniosło go do rangi rezydencji, otoczonej ogrodem i parkiem krajobrazowym. Ród ten władał zamkiem do 1945 roku Według wydanej w 1845 roku topografii Śląska w Rogowie zwanym wówczas Rogau, oprócz zamku było wtedy 61 budynków i 785 mieszkańców. Od 1810 roku wioska miała własną szkołę, dwa młyny wodne, dwóch kowali, kołodzieja, krawca i innych rzemieślników. W Rogowie znajdował się również folwark z browarem i gorzelnią oraz owczarnia i piec wapienniczy.

Aktualnie w Rogowie Opolskim znajdują się następujące obiekty: przedszkole, szkoła podstawowa, ośrodek zdrowia, poczta, remiza OSP, 2 sklepy i bar. Rogów Opolski

W Rogowie Opolskim warto zwiedzić: park krajobrazowy - o powierzchni ok. 20 ha; zamek sytuowany na skarpie dawnego koryta Odry - obecnie w zamku  mieści się filia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu (zbiory specjalne obejmujące m.in. cenną kolekcję starodruków - począwszy od 1488 roku); kościół parafialny pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba, zbudowany w końcu XIII w., przebudowany i powiększony o wieżę i kaplicę w XVI w. 


Sołtysami w Rogowie Opolskim byli: Teodor Tkocz, Paweł Czernek, Rudolf Grosch, August Lazik, Karol Matysek (1990-1999), Tadeusz Doll (1999-2001), Augustyn Blauth (2001-2007),  Werner kilisz ( 2007-2011) .Od 2011 roku sołtysem jest Dorota koczula.
 

 Zobacz: 700-lecie Rogowa Opolskiego