23.4 °C
  • PL
  • EN
  • DE

Szanowni mieszkańcy. W związku z remontem pomieszczeń biurowych Straży Miejskiej, jej siedziba została tymczasowo przeniesiona. Funkcjonariusze urzędować będą na 1 piętrze w pokojach 18 i 20 w I budynku UMiG - ul. 3 Maja 17. Kontakt ze Strażą możliwy jest wyłącznie pod numerem telefonu 606 448 422. 

 

 

 

×

Wyszukaj w serwisie

Borek - czytaj więcej

Borek. gmina Krapkowice
Najmniejsze sołectwo w gminie Krapkowice. Liczy zaledwie 100 mieszkańców. Nazwa tej miejscowości wywodzi się od wyrazu "borek" czyli mały bór, las. Borek został założony na terenie dóbr dworskich za czasów Oppersdorfów – właścicieli Głogówka i okolic. W 1784 roku wioska została wymieniona jako "Boreck", a na mapie z 1904 roku, jako "Borek". 

W środku wsi stoi Kaplica wiejska z drewnianym ołtarzem, tabernakulum i trzema figurami: Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, Matki Bożej Wniebowziętej oraz św. Jana Nepomucena. Druga kaplica pochodzi z XVIII wieku i jest wybudowana przez Josepha von Oppersdorfa z Głogówka. Sołectwo Borek, gm.Krapkowice

W rejestrze pomników przyrody znajduje się w Borku – Pietna (przy szosie Krapkowice – Głogówek) po lewej stronie – dąb szypułkowy (Quercus robur), wysoki na 22 metry, o obwodzie 470 cm. Jego wiek szacuje się na 250 lat.

W latach trzydziestych tego stulecia wioskę przemianowano na "Waldwinkel". Przed wojną w Borku znajdował się sklep i gospoda należąca do rodziny Staisch. Sklep ten był czynny jeszcze w okresie powojennym.

Borek należy do parafii w Komornikach.

Sołtysem w Borku w latach 1990-1999 był Jerzy Neiner. Od 1999 roku funkcję sołtysa pełni Róża Raczek. Od 2015 r. nowym sołtysem Borka został Marek Kusienicki.